آغازین سخن

429828998_68298_8277565748615329835

یادداشتی کوتاه بر وجه تسمیه نام “نسیم ری”

به عنوان خبرنگار و سردبیر روزنامه علاوه بر نقل اخبار مکتوب به دنبال تریبونی برای انتشار اخبار و رویدادهای اختصاصی ری در دنیای مجازی بودم، یک پایگاه خبری که با یک اشاره بتوان اخبار روز ملک ری در طرفه العینی نظاره کرد و از حال و روز شهر باخبر شد.

طراحی سایت که انجام شد به دنبال یافتن نامی برای آن بودم که بتواند حق مطلب را ادا کند، دوستان نام های بسیاری را پیشنهاد دادند اما در انتخاب تردید داشتم تا اینکه یک روز برای حضور در مراسمی که در آرامستان ابن بابویه(ره) برگزار میشد، گذرم به این آرامستان قدیمی و باصفا که  مدفن بیش از یکصد شاعر و عالم و ادیب و ورزشکار و نام آور ایرانی  در سده اخیر است، افتاد.

تا شروع رسمی مراسم در بین قبور قدیمی قدم می زدم که نامی آشنا بر روی سنگ مزاری فرسوده و شکسته نظرم را جلب کرد، کمی دقیق تر شدم، نام “سید اشرف الدین حسینی قزوینی گیلانی” ملقب به “نسیم شمال” بر روی سنگی قدیمی حک شده بود.

نام این شاعر، روزنامه نگار و نویسنده دوره مشروطه را بارها شنیده بودم و حتی چند سال پیش در یکی از نمایشگاه های مطبوعات چند نسخه از رونوشت روزنامه معروف وی را با نام “نسیم شمال” از یکی از دوستان هدیه گرفته بودم که خواندنش برایم خالی از لطف نبود.

نام سید اشرف الدین حسینی گیلانی را بارها در کتاب های درسی دوران دبیرستان شنیده بودم و تا حدودی آثار و زندگینامه اش را به خاطر داشتم اما هیچوقت نمیدانستم که این شاعر و روزنامه نگار توانمند دوران مشروطه  اینچنین غریبانه در گوشه ای از این آرامستان، آرمیده است .

از حوض مقابل بقعه شیخ صدوق (ره) ظرفی پر از آب کردم و سنگ مزار را شستم و تا شروع مراسم، لحظاتی را با سید اشرف الدین حسینی، خلوت کردم.

چند بار نام نسیم شمال را در ذهنم مرور کردم و یک لحظه جرقه ای در ذهنم زده شد برای عاریه گرفتن نام “نسیم ری” از “نسیم شمال”  تا با انتخاب این نام هم پایگاه خبری نوپای خودم را هویت ببخشم و هم نام نسیم شمال را جلایی دوباره ببخشم چراکه می دانستم ، نام نسیم ری برای همه افرادی که دستی بر قلم دارند و اهل روزنامه و وادی مطبوعات هستند، تداعی کننده نام نسیم شمال خواهد بود. همانجا از استاد رخصت گرفتم و نام “نسیم ری”  را برای این پایگاه خبری و اطلاع رسانی برگزیدم.

پایگاه خبری و تحلیلی “نسیم ری”  یکی از معدود پایگاه های اختصاصی اطلاع رسانی ری است  که با هدف صرفا انتشار اخبار و رویدادهای شهر بدون هرگونه موضع گیری سیاسی و در قالب یک تریبون آزاد شکل گرفته است که امیدواریم با حمایت و همکاری نهادهای مختلف بتوانیم در این راه ثابت قدم باشیم.

یاد و خاطر استاد سید اشرف الدین حسینی قزوینی گیلانی ، گرامی و راهش برای نسل معاصر، مستدام…

انسیه اسماعیلی

مدیر پایگاه خبری تحلیلی نسیم ری

 

Pin It تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *